Eurosong 2010. u brojkama
EurosongForum.com :: EUROSONG :: Eurosong nostalgija :: Eurosong 2010. - Norveška :: 2010. | Diskusije
Stranica 1 / 1.
Eurosong 2010. u brojkama
Zemlje sudionice
Broj zemalja sudionica na ovogodišnjem Eurosongu je manji u odnosu na prethodnu godinu. Četiri zemlje su se odlučile povući s natjecanja: Andora, Crna Gora, Češka i Mađarska. Gruzija se nakon godine pauziranja odlučila vratiti na Eurosong. Ukupan broj zemalja koje će imati svoj nastup na ovogodišnjem Eurosongu je 39. Rekord po broju zemalja sudionica drži Eurosong održan u Beogradu 2008. godine na kojem smo gledali nastupe 43 zemlje.
Način biranja predstavnika
Ukupno 33 zemlje su odlučile održati nacionalni izbor kako bi odabrale predstavnike i pjesme od kojih su četiri prvo odabrale predstavnika, pa putem nacionalnog izbora odabrali i pjesmu. Na drugu stranu, Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo su imali odabranu pjesmu, ali su putem nacionalnog izbora odlučili koji izvođač će istu izvesti na sceni u Oslu. Šest zemalja je interno odabralo i predstavnika i pjesmu. Neke od tih pjesama smo imali priliku premijerno čuti putem specijalno organiziranog showa, dok smo ostale čuli “nenadano” tako što su nacionalne televizije tih zemalja pjesme objavile na svojim internet stranicama.
Komplicirani nacionalni izbori
Od svih održanih nacionalnih izbora, uredništvo eurosong.hr je izdvojilo ona koja su nam se učinila najkompliciranijima.
Slovačka – devet održanih emisija (šest četvrtfinala, dva polufinala, finale)
Njemačka – osam održanih emisija (pet eliminacijskih, četvrtfinale, polufinale i finale)
Malta – šest održanih emisija u kojima po šest natjecatelja predstavlja svoje pjesme; nakon svih održanih emisija televoting i žiri biraju finaliste; finale
Ukrajina – odabrana pjesma i predstavnik putem nacionalnog izbora, ali rezultate poništava nacionalna televizija; održan novi izbor – odabrana nova pjesma; novodabrana pjesma krši pravila EBU-a; Ukrajina bira treću, konačnu pjesmu
Najnovija slika scene
Jezik
Ukupno 39 pjesama je u konkurenciji ove godine na Eurosongu. Njih 23 će biti izvedeno potpuno na engleskom jeziku. Još dvije pjesme će biti izvedene na engleskom jeziku, ali će uključivati i par stihova na poljskom (Poljska) i na francuskom (Island). Drugi najkorišteniji jezik je francuski. Dvije zemlje će u potpunosti svoje pjesme izvesti na ovom jeziku – Francuska i Švicarska, dok će Island pored engleskog imati i par stihova na francuskom. Ukupno 16 zemalja će se predstaviti pjesmama otpjevanim na maternjem jeziku.
Nazivi pjesama
Najduži naziv pjesme na ovogodišnjem Eurosongu ima pjesma predstavnica Nizozemske: “Ik ben verliefd (Sha-la-lie)“. Pjesma sadrži 25 znakova. S druge strane, najkraći naziv ima pjesma koja dolazi iz Grčke. Pjesma “OPA“ sadrži samo tri znaka. Ipak, najkraći naziv su imale pjesme “El“ 1982. i “Go“ 1988. koje su sadržale samo dva slova.
Izvođači
Ne računajući prateće vokale i plesače koji će se pojaviti na sceni u Oslu, brojke su sljedeće:
-14 ženskih solista
-14 grupnih nastupa
-11 muških solista
Još jednom na Eurosongu imamo situaciju u kojom je broj ženskih solista veći od muških, no treba napomenuti da je razlika u broju između istih prošle godine bila veća.
Godine
Kada je Tom Dice izabran za predstavnika Belgije, mislili smo da će sa svojih 20 godina biti najmlađi u konkurenciji ovogodišnjeg Eurosonga, ali od tada još sedam izvođača mlađih od njega odabrano je za put u Oslo. To znači da je njih sedam rođeno u 90-ima! Safura iz Azerbajdžana najmlađa je (20.9.1992.), zatim Sieneke Peeters iz Nizozemske (1.4.1992.) i Thea Garret. Troje izvođača rođeno je 1991.: Lena Meyer-Landrut iz Njemačke (23. svibnja), Filipa Azevedo iz Portugala (31. srpnja), te Anna Bergendahl iz Švedske (11. prosinca). Također, tu je i Josh Dubovie iz UK-a (27.11.1990.).
Samo dvoje izvođača rođeno je u 60-ima, a najstarija od svih izvođača, predstavnica je Irske, Niamh Kavanagh (13.2.1968.). Slijede ju Thomas N’evergreen iz Danske (11.11.1969.), Michael von der Heide iz Švicarske (16.10.1971.), Giorgos Alkaios iz Grčke (24.12.1971.) te Hera Björk s Islanda (29.3.1972.).
Tako je prosječna dob na Eurosongu 2010. pala na 26.5 godina starosti.
Prvo polufinale – Drugo polufinale
Ove godine će se održati treći po redu Eurosong koji će se sastojati od dvije polufinalne večeri. Neke zemlje nastavljaju tradiciju i nastupat će po treći put u istom polufinalu.
Prvo polufinale: Belgija, Bosna i Hercegovina, Finska
Drugo polufinale: Danska, Hrvatska, Cipar, Litva, Ukrajina
Broj nastupa u finalu (2004.—2009.)
Bosna i Hercegovina, Grčka, Rumunjska, Rusija, Švedska, Turska, Ukrajina
Hrvatska, Norveška
Albanija, Armenija, Danska, Finska, Izrael, Latvija, Makedonija, Malta, Moldova
Irska, Island, Litva
Azerbajdžan, Cipar, Gruzija, Poljska, Portugal, Srbija, Švicarska
Belgija, Bjelorusija, Bugarska, Estonija, Nizozemska, Slovenija
Slovačka
Napomena: BIG4 (Francuska, Njemačka, Španjolska i Ujedinjeno Kraljevstvo) imaju izravan plasman u finale svake godine.
Cvjećko- Broj postova : 11296
Kontinent Helia
Zemlja: Lightland
Obavijest:
Similar topics
» Eurosong 2010. — Odaberimo najbolju!
» Razmišljamo naglas - Eurosong 2010.
» Eurosong 2010. — Odaberimo najbolju! | REZULTATI
» Eurosong 43
» AsiaVision 2010. (Our Sound 2010.)
» Razmišljamo naglas - Eurosong 2010.
» Eurosong 2010. — Odaberimo najbolju! | REZULTATI
» Eurosong 43
» AsiaVision 2010. (Our Sound 2010.)
EurosongForum.com :: EUROSONG :: Eurosong nostalgija :: Eurosong 2010. - Norveška :: 2010. | Diskusije
Stranica 1 / 1.
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.